Fonksiyonel egzersiz, genellikle gündelik hayatta kullanılan hareketlerin antrenmana uyarlanmış hali diye düşünülebilir. Çift eklemli hareketlerdir.

Fonksiyonel egzersiz, dengeyi, kas kuvvetini ve patlayıcı kuvvet özelliklerini geliştirir. Kondisyonu geliştirir, kardiyovasküler anlamda çok büyük faydası vardır.

Sakatlanmayı minimuma indiren bir çalışmadır. Fonksiyonel egzersizleri yaparken özellikle kol bölgesi aktif edilir. Tüm bu bölgeler aktif edildiğinde iyi bir sonuç alınabilir.

Süper set

Yağ yakımını hedefliyorsanız antrenmanınızı süper set şeklinde çalışın. Bunun için ara vermeden, bir egzersizden diğerine geçin. Eğer birden fazla set çalışıyorsanız sadece setler arasında 1-2 dakika dinlenip yeni sete geçin.

Mini kardiyo çalışmaları

Her 2-3 egzersiz sonrasında 1 dakika boyunca bulunduğunuz yerde koşu, ip atlama, jumping jack gibi kardiyo egzersizleri yapın. Bisiklet ya da koşu bandı varsa onları da kullanabilirsiniz. Örneğin 1-2 ve 3 numaralı egzersizleri yaptıktan sonra 1 dakika boyunca ip atlayın, 4-5 numaralı egzersizi uygulayın ve ara vermeden 1 dakika boyunca koşun.

Ağırlık seçimi

Ağırlıkları kondisyon durumunuza göre seçin. 12. tekrarda sizi iyiden iyiye zorlayan ağırlık sizin için doğru seçimdir.MBM Pilates Studio - Çekmeköy